BIOGRAFIE

České kytarové duo je dnes nejvýznamnějším a zároveň nejdéle působícím souborem svého druhu na české koncertní scéně. Jedinečný zvuk a krásu hudby pro dvě kytary přinášejí Jana a Petr Bierhanzlovi publiku více než čtyři desetiletí. Za tuto dobu se vypracovali k dokonalé interpretační zralosti a mistrovství, oceňovanému publikem i kritikou.

Originalita a objevování - to jsou hlavní rysy uměleckého vývoje dua. Nejvíce to dokládá repertoár, kde kromě nejlepších duet světové kytarové literatury jsou i vlastní transkripce skladeb českých autorů(Loutna česká Adama Michny, Tůmova Partita, Dvořákova Sonatina nebo Loutky Bohuslava Martinů), hudba anglických renesančních loutnistů či španělské flamenco. K uměleckým počinům patří též první český videoklip s klasickou kytarou (Windy And Warm) a první české CD s kytarovými duety (European Guitar Duets).

Na kontě Českého kytarového dua je přes 4 000 koncertů doma i v zahraničí (Španělsko, Německo, Polsko, Rakousko, Litva, Alžírsko), festivaly (Dny české klasické kytary 98, Sasko-český hudební festival 98, Mezinárodní kytarový festival v Litvě 2001, Mezinárodní kytarové dny v Neuottingu 2001 aj.).

Samostatnou kapitolou jsou rozhlasová a zejména četná televizní vystoupení včetně "live" nahrávky koncertu ve Vilniusu pro litevskou TV, v ČT pak samostatný recital "Hudební vizitka" a další pořady (To nejlepší z klasiky, O hudbě s hudbou, Classic 98). Petr též 36 let vyučoval na Konzervatoři Jaroslava Ježka v Praze.

Tři dosud vydaná CD též zrcadlí umělecký vývoj dua. První je profilové a přináší vedle známých duet (Carulli, Sor) již i českou hudbu (Michna, Truhlář). Druhé CD s anglickou renesanční hudbou obsahuje i premiérové nahrávky loutnových a virginalových duet z archívů v Dublinu a Cambridgi. Flamenco, kterým se České kytarové duo zabývá jako jediné u nás, je nejatraktivnější částí repertoáru dua a je mu věnováno třetí album. Poslední dosud vydaná je živá nahrávka koncertu na DVD.